frez ślimakowy modułowy

Frezowanie – co stoi za wydajnością tego zadania?

Frezowanie to proces obróbki, w którym narzędzie frezujące (takie jak na przykład frezy krążkowe) jest używane do kształtowania lub wycinania dużych lub małych ilości materiału z przedmiotu obrabianego. Frezowanie może odbywać się w różnych kierunkach (oś X, Y, Z), przy czym narzędzie obraca się we wrzecionie obrabiarki z określoną prędkością i prędkością posuwu w celu penetracji materiału (zwykle metalu, ale także niemetali, takich jak tworzywa sztuczne).

Frez krążkowy – materiały oraz pokrycia używane na narzędzia do obróbki kół zębatych

Oprzyrządowanie do frezarek obejmuje szeroką gamę detali, od małych pojedynczych części po duże detale. Frezy ślimakowe mogą być używane do precyzyjnych zastosowań frezarskich o małej średnicy (np. operacje wykańczające), jak również do zadań związanych z usuwaniem metalu na dużą skalę (zgrubnym).

Frezarki są używane nie tylko do frezowania, ale mogą również wykonywać różnorodne zastosowania przy użyciu narzędzi obrotowych, w tym okazują się przydatne do:

  • wiercenia,
  • wytaczania,
  • nacinania gwintów.

To wszystko czyni je wszechstronnymi maszynami, które są niezbędne we wszystkich warsztatach inżynieryjnych.

Czym różni się nowoczesne frezowanie od tradycyjnego?

Nowoczesne frezarki, zwane maszynami CNC (komputerowe sterowanie numeryczne), pozwalają użytkownikom na programowanie złożonych równań i instrukcji na komputerze lub odczyt w celu wykonania operacji frezowania. Oprogramowanie CAD/CAM może być używane do symulacji operacji, zapewniając, że te programy stworzą pożądany gotowy przedmiot obrabiany. Tradycyjne frezarki (lub frezy krążkowe do kół zębatych) wymagają operacji ręcznych i często są mniej dokładne i są bardziej podatne na bicie i niestabilne warunki obróbki.

Warto zainteresować się tym tematem bliżej, jeśli chcesz udoskonalić procesy frezowania w swoim przedsiębiorstwie, bądź też gdy planujesz dopiero wdrożyć takie rozwiązanie i zastanawiasz się nad tym, które frezy wybrać, aby proces stał się maksymalnie wydajny i bezpieczny.

Dodaj komentarz