Praca w magazynie wymaga użycia wysokiej jakości urządzeń, które będą gotowe na maksymalne obciążenia. W przeciwnym wypadku realizacja poszczególnych zadań okaże się znacznie utrudniona, a czasem wręcz niemożliwa.
Zwłaszcza wtedy, gdy obsługiwane sprzęty często ulegają mniejszym bądź większym awariom. Niepotrzebnie spowalnia to pracę całego magazynu, co oczywiście ma negatywny wpływ na uzyskiwane wyniki finansowe. Takie starty trudno odrobić, dlatego najlepiej ich po prostu unikać.
W jaki sposób? Poprzez ciągłą dbałość o wybór narzędzi najwyższej możliwej jakości. Tyczy się to także wózków magazynowych, które odpowiadają za przewożenie i składowanie przechowywanych towarów. Elementami szczególnie narażonymi na wspomniane uszkodzenia są koła. Firma powinna skupić się na tym, aby ich zapas pozwala na utrzymanie ciągłości pracy magazynu.
Jak można się domyślić, koła do wózków występują na rynku w wielu bardzo zróżnicowanych odmianach. Przed zakupem należy więc dokładnie zastanowić się nad tym, co jest potrzebne i jakie konkretne kryteria powinny spełniać poszczególne produkty. Zdecydowanie ułatwi to zakupy.
Rodzaje wózków a specyfika montowanych zestawów kołowych
Na samym początku warto sporządzić listę wszystkich urządzeń używanych w magazynie. Nieco inaczej prezentują się bowiem standardowe wózki magazynowe dwukołowe niż na przykład modele platformowe, paletowe czy też specjalistyczne. Inne są również montowane w nich koła.
Właściwe dopasowanie wszystkich elementów ma znaczenie kluczowe, dlatego warto poświecić temu naprawdę sporo czasu. W przeciwnym wypadku zakupione akcesoria mogą okazać się po prostu niewystarczające.
Po określeniu rodzaju wózków możemy przejść do samych kół, które również są mocno zróżnicowane. Między innymi pod względem wymiarów, jak również materiałów, z których powstały. Z tego powodu istotna jest również wiedza na temat tego, jakie towary są w magazynie składowane. Największy wpływ na wybór kół ma, rzecz jasna, waga przewożonych produktów. Jeśli ładunki są szczególnie ciężkie, koła powinny być specjalnie wzmacniane, tak aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń.
Kolejną ważną kwestią jest specyfika podłoża, po którym porusza się wózek. Płaski, równy teren jest pod tym względem znacznie łatwiejszy niż powierzchnie nieregularne lub źle przystosowane. Jak widać, zestaw kół do wózka musi być dobierany z dbałością o najmniejsze nawet szczegóły. Dzięki temu podjęte decyzje okażą się jak najbardziej prawidłowe.