prawo i pomoc prawna

Czy przysługuje Ci odszkodowanie za wypadek w pracy?

Czy wiesz, że sprawy o odszkodowanie za wypadek w pracy to jedne z tych, które toczą się w polskich sądach najczęściej? Nie wynika to jedynie ze sporów dotyczących wypłaty tego rodzaju świadczenia. Okazuje się, że wypadki w pracy, których wynikiem jest uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej, występują wręcz nagminnie. Nie zawsze winą obarcza się jednak pracodawcę i złe warunki w miejscu pracy. Sprawdź, komu przysługuje odszkodowanie za wypadek przy pracy i jak uzyskać tego rodzaju świadczenie.

Kto może starać się o odszkodowanie za wypadek w pracy?

O odszkodowanie za wypadek w pracy mogą starać się pracownicy, którzy w wyniku wypadku podczas realizowania zawodowych obowiązków doznali uszczerbku na zdrowiu. Co ciekawe, tego rodzaju świadczenie może być wypłacone nie tylko pracownikom, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Jak potwierdza prawnik z kancelarii prawnej w Częstochowie, o świadczenie tego rodzaju mogą starać się również pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenie czy pracujący bez umowy, czyli „na czarno”. W takich sytuacjach konieczne jest oczywiście udowodnienie podjęcia pracy w konkretnej firmie.

Kto nie może starać się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy?

Okazuje się, że nie wszystkim przysługuje odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, nawet jeśli wypadek rzeczywiście miał miejsce w miejscu zatrudnienia. Tego rodzaju świadczenie nie przysługuje, jeśli pracownik spowodował wypadek umyślnie, korzystał z urządzeń technicznych w sposób nieodpowiedni, wypadek nastąpił poza godzinami jego pracy albo kiedy pracownik w momencie wypadku w pracy był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w pracy?

Adwokat z Częstochowy potwierdza, że odszkodowanie za wypadek w pracy nie zawsze jest łatwe do uzyskania. Ubezpieczyciel zaniża wartość świadczenia albo w ogóle nie przyznaje odszkodowania, doszukując się winy pracownika. Właśnie dlatego zawsze warto poprosić o wsparcie profesjonalistów. Prawnik dokona analizy danej sytuacji i przedstawi kalkulację wartości możliwego do uzyskania świadczenia. Odszkodowanie ma pokryć koszty leczenie czy rehabilitacji.

 

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl

Dodaj komentarz