SIEM

Dlaczego warto wykorzystywać systemy Endpoint Security?

Ochrona antywirusowa użytkownika końcowego jest jednym z podstawowych filarów bezpieczeństwa infrastruktury firmowej. Wszystko za sprawą zagrożenia atakiem, którego ofiarą padają najczęściej użytkownicy końcowi. W celu jego ograniczenia pojawia się potrzeba wdrożenia odpowiednich rozwiązań pozwalających poprawić poziom bezpieczeństwa.

Endpoint Security to obszar, który wymaga szczególnej uwagi ze strony administratorów. Zagrożenia czekające na użytkowników podczas codziennej pracy, mogą nieść za sobą przykre konsekwencje dla całej firmy. W przypadku zawirusowania jednego komputera podłączonego do niechronionej infrastruktury firmowej w prosty sposób infekcja może rozprzestrzenić się na pozostałe urządzenia działające w tej sieci. Podstawowym warunkiem do zaistnienia takiej sytuacji jest niewłaściwa ochrona antywirusowa na urządzeniu, które uległo infekcji. Dlatego niezbędne jest wdrażanie nowoczesnych rozwiązań dających skuteczną ochronę. Z tą myślą działają systemy Endpoint Security, które pozytywnie wyróżniają się od dotychczasowego oprogramowania antywirusowego.

Rozwój technologii daje ogromne możliwości, ale niesie również za sobą wiele zagrożeń. Taka sytuacja sprawiła, że dotychczasowe oprogramowanie antywirusowe zawodzi. Ponadto stosowanie przez takie oprogramowanie algorytmu czarnych list jest bardzo łatwe do obejścia, przez co nie stanowią one optymalnej ochrony. Należy pamiętać również, że komputer, w który wycelowany jest atak przez hakera, nie jest wybrany przypadkowo.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji poprzez nauczanie maszynowe znacznie zwiększa zakres bezpieczeństwa. W ten sposób skuteczniejsze jest wykrywanie złośliwego oprogramowania typu ransomware lub malware. Ochrona dotyczy również metody bazujących na wykorzystaniu złośliwego kodu w postaci power shell. Wczesne wykrycie ataku, a nawet zatrzymanie go w trakcie jego trwania pozwala w znaczny sposób ograniczyć poniesione szkody. Ponadto systemy Endpoint Security pozwalają na synchronizację z innymi stosowanymi systemami bezpieczeństwa typu SIEM, co znacząco zwiększa obszar ochrony.

Dodaj komentarz